100 Lat Niepodległości – Uroczystości w Zagórzanach

Aktualności » 100 Lat Niepodległości – Uroczystości w Zagórzanach

W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dnia 9 listopada 2018r. o godz. 12.00, na Cmentarzu Wojskowym nr 125 w Zagórzanach, odbyły się Gminne Uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie. W programie spotkania była: Msza św. celebrowana przez ks. Zdzisława Oćwieję - proboszcza Zagórzan i wygłoszone słowo Boże, okolicznościowe wystąpienia: pani dr Iwony Jamro – dyr. Szkoły Podstawowej w Zagórzanach i pana Ryszarda Guzika – wójta Gm. Gorlice, Narodowy Apel Poległych oraz złożenie wieńców, zniczy i kwiatów.

Przyszliśmy złożyć dziękczynienie Panu Bogu za dar niepodległej Ojczyzny, którą Opatrzność Boża zwróciła nam po 123-letniej niewoli, zgotowanej przez trzech zaborców. Składamy dziękczynienie za wolność wymarzoną przez pisarzy, poetów, nauczycieli, przez uczonych, szlachtę, robotników i chłopów.

Historia ma to do siebie, że nie wystarczy się jej jedynie wyuczyć, poznać fakty, by mogła ona stanowić ważny współczynnik tożsamości. Chodzi o coś więcej: o wewnętrzną więź z przeszłością, identyfikację z bohaterami, poczucie odpowiedzialności za los wspólnoty, za którą niegdyś inni oddawali życie. Chodzi o wierność zasadom, wierność chrześcijańskiej tożsamości. „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – pisał Norwid.