Historia parafii

Parafia Zagórzany powstała z fundacji benedyktynów prawdopodobnie w drugiej połowie XIV w i należała do Dekanatu Bieckiego Diecezji Przemyskiej. Pierwsza wzmianka na temat parafii i kościoła pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca pochodzi z 1445 roku.Krzyż
Około 1589 roku wybudowano nowy modrzewiowy kościół.
Obecny (trzeci) kościół został wybudowany w 1816 roku z fundacji hrabiny Wielopolskiej o czym świadczy wmurowana w kościele tablica z napisem:

"Kościół ten wprzód drewniany, wytrwawszy 227 lat,
Starością na koniec, obaleniu bliski,
J.W. Teresa z książąt Sułkowskich hrabina
Wielopolska, roku po narodzeniu Chrystusa
1816 murem opasała i podniosła"

Drzewo ze starego kościoła, użyte zostało na budowę "organistówki".
W 1924 roku gmina wybudowała murowany dom przeznaczony na mieszkanie dla organisty i Urzędu Gminnego.
W 1924 parafia Zagórzany zostaje włączona do nowego Dekanatu Gorlickiego Diecezji Tarnowskiej.
W latach 1965 - 1969 zostaje przeprowadzony generalny remont i konserwacja ołtarzy.
W roku 1982 rozbudowano kościół, a w 1986 wybudowano nową kaplicę w Gorlicach pod wezwaniem Niepokalanego Serca Matki Bożej.
W 1992 roku Zagórzany zostały włączone do Dekanatu Łużniańskiego Diecezji Tarnowskiej.

• K01.jpg

Kościół pod wezwaniem Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika

ARCHITEKTURA Kościół późnobarokowy z wpływami klasycyzmu, murowany z kamienia i cegły, otynkowany. Złożony z obszernej nawy i węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie, przy którym od północy dobudowana zakrystia. Do nawy od południa przylega czworoboczna kruchta. Na zewnątrz ściany kościoła rozczłonkowane są pilastrami, dźwigającymi wydatny gzyms koronujący.

• Dzw001.jpg

Dzwony parafii Zagórzany

Zawiła i trudna do odtworzenia jest historia zagórzańskich dzwonów. Wiadomo, że na przestrzeni lat było ich kilka. Bywały okresy, kiedy parafia nasza w ogóle nie posiadała dzwonów.

• MP.jpg

Obraz Matki Boskiej Pocieszenia

"OBRAZ MATKI BOSKIEJ POCIESZENIA "
    "Z dwóch dokumentów dowiadujemy się, że w Zagórzanach koło Gorlic był czczony w sposób szczególny obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Pierwszy dokument to Tabele Załuskiego z lat 1747-1749. W rubryce "Imago gratiosa" napisano tam: "Consolationis B.M.V. habetur pro gratiosa", zaś drugi to akt wizytacji z roku 1767" .

• Kaplica Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny